Uz deset slatkovodnih akvarija, u našem Akvariju i terariju postoje još dva morska. Ono što ih krase su ribe tropskih koraljnih grebena ali i živo kamenje, koje služi za naseliti koralje i filtraciju istoga. Živo kamenje podrijetlom je iz Jakarte (Indonezija), a oba morska akvarija sadrže brojne vrsta riba ali i koralja. Morski akvariji su živi prikazi koraljnih grebena tropskih mora - Šri Lanka, Bali, Pacifik, Tihi ocean, Indijski ocean, Havaji... U jednom akvariju dominiraju ribe klauni koji žive u simbiozi s morskom vlasuljom anemonom, mališanima najpoznatiji iz svjetski poznatog dugometražnog crtića „Nemo“.
Morska riba klaun, lat. Amphiprion ocellaris, živi u Tihom oceanu, a naraste do osam centimetara dužine. Živi u morima jugoistočne Azije i sjeverozapadne Australije, a nastanjuju koraljne grebene i zaštićene lagune na dubini do 15 m.
To su ribe narančaste do crvenosmeđe boje, s tri bijele pruge na tijelu i glavi. Bijele pruge su obrubljene crnom bojom. Mnoge narastu i do 11 centimetara dužine. Zanimljivo je da su ženke veće od mužjaka.
Jeste li znali da su ribe klauni dvospolci? To znači da se prvotne jedinke razvijaju kao mužjaci, a kasnije samo neke u ženke, a kad ženka ugine, najveći mužjak postaje ženka. Veće mlade ribe razvijaju se u mužjake.
U prirodi se hrane zooplanktonom, algama, ostacima hrane i raznim parazitima koji nastanjuju vlasulju, dok u ZOO-u jedu dehidriranu hranu za morske ribe na bazi račića.
Razmnožavanje se odvija tijekom cijele godine. Prije mriješćenja mužjak pravi gnijezdo čisteći kamen od smeća i kamenčića. Gnijezdo se uvijek pravi blizu vlasulje, kako bi jaja imala zaštitu njezinih lovki. Ženka polagaže 100 -1000 velikih narančastih jaja u gnijezdo. Mužjak ih oplođuje, te se jaja pričvršćuju za podlogu tankim nitima.
Obzirom da su ribe klauni loši plivači, u otvorenom moru predstavljaju lak plijen predatorima. Zato i žive u simbiozi s vlasuljama. Vlasulje im pužaju zaklon, dok riba svojim neobičnim pokretima i meškoljenjem unutar vlasulje potiče cirkulaciju morske vode i na taj način pomaže morskoj vlasulji da diše. Mlade ribe moraju proći razdoblje aklimatizacije dok ne postanu imune na otrov vlasulje, a od čega ih štiti sluz.
Prirodni su im neprijatelji druge ribe i zmijače, koje im jedu uglavnom nezaštićena jaja, dok su kao odrasle jedinke zaštićene vlasuljinim lovkama.
U prirodi mogu doživjeti 6-10 godina.
Prema Crvenoj listi IUCN-a, ribe klauni pripadaju kategoriji NE – neprocjenjena vrsta.
Zoološki vrt Osijek potaknut dugogodišnjom tradicijom europski zoo vrtova, 2011 godine uvodi mogućnost posvojenja...
Zoološki vrt Osijek potaknut dugogodišnjom tradicijom europski zoo vrtova, 2011 godine uvodi mogućnost sponzoriranja...